Икона Божией Матери «Благоуханный Цвет»

Об­раз на­хо­дит­ся в Во­ро­неж­ском ка­фед­раль­ном со­бо­ре и из­ве­стен еще под име­нем Оди­гит­рии. Бо­го­ма­терь изо­бра­же­на на этой иконе дер­жа­щей в ру­ке рас­цвет­шую ветвь.

Ико­но­гра­фи­че­ски об­раз схож с ико­ной Бо­жи­ей Ма­те­ри «Неувя­да­е­мый цвет». В бо­лее древ­них об­ра­зах от­ли­чие за­клю­ча­лось в сле­ду­ю­щем. На иконе «Неувя­да­е­мый Цвет» Бо­гом­ла­де­нец вос­се­дал на пра­вой ру­ке Бо­го­ро­ди­цы, а на иконе «Бла­го­ухан­ный Цвет» – на ле­вой. В совре­мен­ных ико­нах ча­сто эти раз­ли­чия не со­блю­да­ют­ся.

Молитва Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Благоуханный Цвет»

К кому возопию, Владычице? К кому прибегну в горести моей, аще не к Тебе, Госпоже Богородице, Царице Небесная? Кто плач мой и воздыхание мое приимет, аще не Ты, о Пренепорочная, надеждо христиан и прибежище грешным? Приклони, о Пречистая Владычице, ушеса Твоя к молению моему. Мати Бога моего, не презри мене требующа Твоея помощи, услыши стенание мое, и воплю сердца моего вонми, о Госпоже Царице Богородице! И подаждь ми радость душевную, и подкрепи мя нетерпеливаго, унылаго и нерадиваго ко Твоему хвалению. Вразуми и научи мя, како Тебе молитися подобает, и не отступи от мене, Мати Бога моего, за роптание и нетерпение мое, но буди ми покров и заступление в жизни моей, и приведи мя к тихому пристанищу блаженнаго онаго покоя, и сопричти мя к лику избраннаго Твоего стада, и тамо удостой мя воспевати и славити Тя во веки веков. Аминь.

Мученик Платон Анкирский
Икона Божией Матери «Купятицкая»