Молитвы преподобному Петру, царевичу Ростовскому

Преподобный Петр, Царевич Ростовский
Молитва первая

О преподобне Петре царевиче. Ростовский чудотворче! Якоже из мрака языческаго во свет Евангельскаго учения Господь тя призва, тако умоли Его, да и нас по неизреченней Своей благости и человеколюбию измет всесильною Своею десницею из тьмы греховныя, и осияет сердца наша к деланию Его Божественных заповедей.

Якоже ты избег мятежа мирских волнений, во ангелоподобное безпечальное житие сподобился еси достигнути, тако сподоби и нам грешным моря сего, пучину безмятежно преплыти, имея тя, отче, кормчаго о Господе нашем, и достигнути чистым покаянием ко пристанищу спасения вечнаго. И якоже имел еси споспешников тебе верховных Апостолов Петра и Павла в созидании обители, тако подвигни их умилосердитися и о нас недостойных, и даровати нам от сугубыя апостольския благости дерзновение ко Христу Богу. Веруем бо, яко аще мощи твоя святыя и сокровенны в земли, но ты царствуеши со избранными Божиими на небеси: исходатайствуй убо, да и нам грешным молитвами твоими отверзется дверь Царствия Небеснаго в безконечныя веки. Аминь.

Молитва вторая

Преподобне отче Петре царевиче, душею на небеси Престолу Божию предстоиши и Троичныя славы наслаждаешися, телом же на земли в Божественном храме сем почиваяй, и данною ти свыше благодатию различная источаяй чудеса, призри милостивым оком на предстоящия честней твоей раце люди и просящия умильно твоея помощи; се бо мы безмерными согрешении праведный гнев Божий на ся наведохом и всякия милости недостойни сотворихомся; тем же не смеюще вознести очеса наша к высоте небесней, ниже вознести молебный глас ко Господу, сердцем сокрушенным и смиренным духом тебе в ходатайство и на помощь призываем, испроси у Господа Церкви благостояние, воздуха благорастворение, земли плодоносие; избави всех, верою несомненною к Богу приходящих и к раце мощей твоих прибегающих, от всяких бед душевных и телесных; буди печальным утешитель, недугующим врач, напаствуемым помощник, вдовицам заступник, сирым защитник, младенцам питатель, странствующим путевождь, старым укрепление, плавающим кормчий; исходатайствуй всем, твоея помощи требующим, вся, яже ко спасению полезная, яко да твоими молитвами наставляеми, путь маловременнаго жития безбедне совершим, улучим на небеси вечный покой и прославим всех Благих Дателя, в Троице славимаго Бога, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков, аминь.

Молитвы святым благоверным Петру и Февронии Муромс...
Молитва святому Петру, митрополиту Московскому