Молитвы святым мученицам Минодоре, Митродоре и Нимфодоре

Молитва первая

О, святыя мученицы Минодоро, Митродоро и Нимфодоро! К вам ныне со усердною молитвою притекаем. Умолите убо Господа, да в скорбех и напастех неизреченною благодатию Своею покрыет нас, рабов Своих, и сохранит, и Свою славу, яко солнце незаходимое, зрети да сподобит. Споспешествуйте нам во смиренных молениях наших, да простит Господь Бог грехи и беззакония наша и да помилует нас, грешных, и щедрот Своих да сподобит нас Христос Бог, Емуже славу возсылаем со Безначальным Его Отцем и Пресвятым и Благим и Животворящим Его Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва вторая

О, троице святых мучениц, Минодоро, Митродоро, Нимфодоро! О, тричисленный лик мудрых дев! Вы, презрев всю суетную прелесть погибающаго века сего, посвятили сердце свое Жениху Христу. Небесным Хлебом питаемы и сего ради Божественною любовию исполняемы, благодатию Божиею, преложившею ваше кровное родство в союз душ о Христе, неразлучны явилися есте во уединении вашем от суеты мирския и в злостраданиех. И ныне, в чертозех небесных Жениха Христа водворяемы, купно со всеми святыми и со святым праведным Иоанном Кронштадтским, явившим нам пример вашего восхождения в Горняя, молитеся о всех нас, имена ваша на помощь призывающих! О, святыя девымученицы! Явльшияся в нынешняя последняя времена в России, последнем оплоте Православия, видите, яко враг-супостат возвел богоборчество, его дух исполняет сердца многих пастырей, не допускающих паству соединятися со Христом, лукаво и лицемерно уводя от пищи райския - Хлеба Небеснаго, дабы все наши подвизи в деле спасения души обратишася в суету. Ваша лица да возбудят в нас желание крайнейшее всем сердцем взыскати Господа, всею мыслию возлюбити Христа. А ваша молитвы да низведут на нас, погибающих, сугубую милость Божию и силу, да обрящем Царствие Божие нашими сердцами и да удержим любовь Христову в душах наших. Помолитеся, святыя девы-мученицы Минодоро, Митродоро, Нимфодоро, да всяк, иже искренне призовет вас, спасется ими же Господь веси судьбами! Аминь.

Молитва третья

О, святыя мученицы Минодоро, Митродоро и Нимфодоро! Вы есте адаманты веры и чистоты, ради Христа страшная мучения претерпевшия, своя юныя жизни не пощадившия и стойкостию безжалостныя палачи изумившия. К вам, любвеобильные сестры, аз, раб Божий имя рек, смиренно прибегаю: умолите Господа нашего Иисуса Христа в сражениях и минуты затишия оградити моих товарищей и меня Его неизреченною благодатию. Да избавит Он нас от бесов смердящих, от смерти лютыя и раны неизлечимыя, от глада, потопа и болезни и от плена позорнаго. О, многострадальныя девы, по вашим молитвам да сохранит милостивый Господь наших отцов и матерей, жен и детей, наших дорогих и любимых от скорбей и печалей. Да послет им смирение и терпение и не охладит их любовь к нам. Да подаст им постоянную горячую молитву о нашем благополучнем возвращении домой. Боже правый, избави нас от беззаконий и прегрешений, вольных и невольных. Помози нам достойно исполнити свой долг - ограждати родную землю от зла. Дай нам силы нести людем правду, мир и любовь. Тебе, Господи, спасающему и милующему, славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитвы святителю Митрофану, епископу Воронежскому
Молитва мученику Мине