Молитва святителю Афанасию Пателарию, патриарху Цареградскому

О великий и дивный святителю Христов Афанасие богомудре, светильниче Церкве вселенския, Лубенский и всея России чудотворче и покровителю! Ты от юности вся житейская оставль, к Богу любовию и духовным благоразумием наставляем, увещавал еси вся человеки, глаголя: "что нам богатство, что нам злато, слава и могущество? дымове расходящиися по воздуху, вся та исчезнут, вся та понесет ветер! Многорачительно же в будущем веце да будет нам богатство". Тако поучая, сам был еси щедр, благосерд, кроток, смирен и всем благоприступен. Темже и во успении твоем всеблагий Господь тьмочисленными чудесы озари и прослави нетленныя мощи твоя. Моли Христа Бога, да отпустятся всем нам согрешения наша, вольная и невольная, да избавимся от всех враг видимых и невидимых, от всяких бед и скорбей и всяких недугов. Моли, да милостив будет всем нам Господь и зде и в будущем веце, и преставльшияся от нас отцы и братию, матери и сестры и чада наша, в лики святых вчинив, в месте светле упокоит; да, предстояще и покланяющеся раце мощей твоих, имамы тя неусыпающаго молитвенника и предстателя о нас ко Господу и благодарне с любовию величаем прославльшаго и послушающаго Тя в Троице славимаго Бога, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитвы преподобному Афанасию Серпуховскому
Молитвы преподобномученику Афанасию, игумену Брест...